15
Zář
0

Franchising v ČR


Franchising mohl v naší republice naplno zažít rozvoj až po revoluci, tedy počátkem 90. let. Skončil monopol státu a trh se tou dobou otevřel, a to i pro podnikatele ze zahraničí. Šlo o období plné značných politických i hospodářských změn.

Za asi vůbec první společnosti, které na našem území začaly tímto způsobem působit, můžeme považovat fastfoodový řetězec McDonald’s, případně francouzskou kosmetickou značku Yves Rocher. Přestože tito průkopníci neměli svoje první roky v České republice zatím úplně snadné, neboť ještě chyběly potřebné zkušenosti a neexistovala dosud ani příslušná legislativa, franchising dokázal tyto počáteční nesnáze překlenout. Výrazně k tomu pomohla také Česká asociace franchisingu založená roku 1993, která tento systém výrazně podporuje.

Rozvoj franchisingu na našem území

A vyplatilo se, dnes si tento způsob podnikání si získal značnou oblibu, zejména pak mezi drobnými začínajícími, případně středně velkými podnikateli. Ze zahraničí je patrno, že největší oblibu má zejména mezi těmi, kteří se chystají vstoupit do odvětví služeb, případně gastronomie, ať už coby fyzická či právnická osoba. Jde v současnosti o jeden z nejoblíbenějších podnikatelských modelů.

Z ostatních zemí EU se v posledních letech hojně franchizanti uchylují k expanzi především na trhy ve východní a střední Evropě, tedy k k nám. Nicméně zhruba od roku 2011 lze pozorovat zajímavý trend: Počty tuzemských franchiz už překonaly ty zahraniční. V roce 2014 se tímto způsobem rozhodla expandovat celá řada již etablovaných firem a rok na to už franchizových konceptů bylo rovných dvě stě padesát.

Čtěte také:   Vedení účetnictví levou zadní s profesionály

Proč si získal franchising tak výraznou oblibu? Výhodou je především výraznější konkurenceschopnost. Vaše podnikání vždy franchizor zaštítí svou podporou, která je absolutně neocenitelná. On vám dá potřebné know-how. Vy si tak nemusíte příslovečnou cestu prošlapávat sami a vyhnete se začátečnickým chybám.

Be Sociable, Share!
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique