22
Dub
0

Úprava HOSTS souboru na Windows Vista a Windows 7


Pokud webový vývojář potřebuje nasměrovat uměle doménové jméno někam jinam než aktuálně ukazují DNS, lze použít jednoduchou fintu pomocí HOSTS souboru. Do tohoto souboru se zapíše IP adresa serveru a doménové jméno. Úprava souboru je však pro neznalé zákeřná ve Windows 7 a Windows Vista.

Na první pohled jednoduchý úkol. Čistě textový (ascii) soubor, do kterého pomocí poznámkového bloku dopíšu vše potřebné a pak uložím. Do operačního systému Windows XP to tak opravdu fungovalo. U Windows Vista a Windows 7 však narazíme na to, že operační systém odmítne upravený soubor uložit bez dalších komentářů.

Problém je samozřejmě v přístupových právech. Vzhledem k tomu, že HOSTS soubor se nachází ve složce operačního systému, musíme k souboru přistupovat ako administrátoři a to včetně administrátorsky spuštěného poznámkového bloku. Jak tedy na to?

Host soubor se ukrývá nejčastěji ve složce C:\windows\system32\drivers\etc\ nebo – pokud máte nainstalován operační systém na jiném disku či v jiné složce –  %systemroot%\system32\drivers\etc\ .

Abychom mohli soubor upravit, najdeme přes Start nabídku položku Notepad (Poznámkový blok), klikneme pravým tlačítkema zvolíme volbu „Spustit jako administrátor“ (Run as Administrator).

Tím zajistíme neviditelnou skutečnost, kdy spouštěný poznámkový blok bude mít podstatně vyšší privilegia. Ve spuštěném notepadu otevřeme HOST soubor, upravíme a nyní můžeme bez problémů použít funkci Uložit.

Be Sociable, Share!
Čtěte také:   Online IE tester - náhledy z různých verzí Exploreru
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 lidí hlasovalo, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique