3
Led
2

AdSense – nutnost stát se plátcem DPH


Nový rok 2010 přinesl velkou ránu pro malé živnostníky, kteří své služby nabízí do dalších zemí v rámci Evropské Unie (EU). Nově se musí zařadit do tábora plátců DPH, což v sobě skrývá celou řadu nepříjemností a povinností.

Tato nenápadná úprava masivně postihne zejména komunitu provozovatelů webů, kteří pronajímají své reklamní prostory společnosti Google a jejímu reklamnímu systému Adsense. Sem kromě běžných podnikatelů patří i velká masa lidí, převážně studentíků, kteří příjmy z této reklamy v rámci daňového přiznání buď vůbec neřešili nebo jednoduše měli živnostenský list a na konci roku vše jednoduše zdanili.

Od 1. ledna vstupuje v platnost novela zákona, která říká, že plátce DPH ze země v EU musí odvádět DPH ze služeb, který mu poskytl někdo jiný, kdo rovněž podniká v EU. Jinými slovy, všichni, kdo zobrazují reklamu od Google (aktuálně smluvně vztažené k Google Ireland) se od roku 2010 musí stát plátcem DPH.

Kromě spousty papírování a starostí se však finančně neděje žádné úkoří. Google Ireland (Irsko), který provize z reklamy AdSense v Česku vyplácím, bude muset platit DPH v Irsku. Platit navíc tedy nic nebudeme.

Živnostníky však čeká pravidelná povinnost odevzdávat tzv. souhrnné hlášení, ve kterém místnímu finančnímu úřadu prozradíme naše příjmy v této branži. V článku vše vztahuji právě k reklamě AdSence, kvůli které problematiku řeším, obecně se to však týká jakéhokoliv jiného obchodního vztahu napříč zeměmi EU.

Čtěte také:   Zoner Photo Studio 12: dnes zdarma! Nezaspěte.

K tomu, aby se člověk mající již živnostenský list stal plátcem DPH, není potřeba skoro nic více než trocha času a nervů. Na finančák je třeba s sebou vzít občanský průkaz a Osvědčení o registraci, které již máte od doby zřízení ŽL.

Pokud ještě ŽL nemáte, Vaše cesta povede nejprve na živnostenský úřad (s sebou 1000 Kč a občanku), pak na finanční úřad (s sebou IČ přidělené na živnostenském úřadu a občanku). Dále musíte na sociálku a zdravotní pojišťovnu (OSVČ).

Ve chvíli, kdy se stanete plátcem DPH, musíte všude začít uvádět kromě svého IČ i nový údaj DIČ (daňové identifikační číslo). To máte již od začátku svého podnikání, neplátci DPH ho však nikde neuvádí.

S novelou se začal rozmáhat i jeden mýtus a tím je povinnost vést účetnictví. Je to opravdu hloupost. Běžní živnostníci (plátci i neplátci DPH) mohou dále vést pouze daňovou evidenci. Povinnost vést účetnictví vzniká teprve ve chvíli, kdy máte obrat více než 25 milionů korun.

Tak vzhůru na finančák a hodně štěstí. Poznatky případně pište dolů do diskuze.

Be Sociable, Share!
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
2 komentáře:
 1. Jirka 9 Úno, 2010

  jen drobné upřesnění, na fu se podává přiznání k DPH za každý kvartál ne souhrnné hlášen, ukazovat je potřeba všechny příjmy, bude nás to stát peníze a né málo dalších 20% ze zisku (daň z přidané hodnoty) o které budto svoje dosavadní příjmy zvýšíme nebo si je prostě utrhneme z dosavadních příjmů . Daňová evidence ano, ale s evidencí DPH a uzávěrkou každý kvartál. Evidence i příjmů ikdyž budete uplatňovat paušál, jinak si nebudete moct snižovat DPH z nákupu. Minimální doba plátcovství je 12měsíců a není z toho úniku pouze smrt a to jen na žádost. Taky celkem častá kontrola účetnictví nedej bože mít jeden kvartál vratku – šupky na kontrolu jak je to možný a to nemluvě o sledování změn jako třeba zrušení možnosti přeúčtování služeb s nulovou sazbou (pošta) a vyplnění formuláře na DPH je taky maso, mění se cca po 3letech takže další výdaje na upgrade účetního softu. Takže pokud jsem Vás neodradil tak hurá na ten FU a hodně úspěchů v podnikání v ČR.

 2. Vít Jurásek 9 Úno, 2010

  Omyl. Člověk zobrazující Adsense reklamu se musí registrovat k DPH.

  Následně KAŽDÝ měsíc musí odesílat souhrnné hlášení a kvartálně odevzdávat přiznání k DPH.

  Nebude to stát (krom námahy) ani o korunu více – DPH odvádí Google Ireland v Irsku – jde pouze o „papírové“ podchycení celé transakce.

  Časté kontroly se objevovaly v poslední době už i u neplátců. Navíc od nového roku exponenciálně narostl počet plátců, takže už to nebude tak jednoduché.

  Pro lidi, kteří to mají jen kvůli AdSense, to znamená 12 faktur ročně a orientační výdaj na účetní tak 1000 Kč.

Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique