12
Úno
0

Červené tlačítko – velké oko pana Kocába


Červené tlačítko je na světě oficiálně 2 dny a už na sebe strhlo tolik pozornosti, co některé projekty nedokáží ani za celou dobu života. Projekt, za kterým stojí Národní centrum bezpečnějšího internetu alias NCBI (provozovatel Horké linky) a vládní Výbor pro práva dítěte, je opravdu hodně rozporuplný.

Za projektem stojí jednoduchá aplikace (nutně vyžadující .NET Framework), která do Internet Exploreru 7 a 8 doplní červené tlačítko. To by měli využít děti v případě, že se zobrazeným obsahem některé stránky cítí být ohroženi. Ale…

  • Děti těžko poznají, co je opravdu závadný obsah.
  • Pokud děti poznají závadný obsah, určitě ho budou hlásit nebo se ze zájmu podívají?
  • Podpora pouze pro Internet Explorer 7 a 8. Kde jsou alternativy jako Firefox, Chrome, Safari či Opera?
  • Tlačítko umí reportovat jen statické adresy – nejvíce nebezpečnou doménu online chatů tak nepokryje. Prý další verze, která bude dělat i screenshoty.
  • Pro instalaci je nutné mít nejnovější .NET Framework. Instalace malého tlačítko se tak může proměnit v instalační orgie.
  • Celý projekt byl pozicován jako anonymní oznámení závadného obsahu. Analýzou komunikace se však zjistilo, že ve zprávě odesílá i IP adresu uživatele, což je poměrně jednoznačně identifikující položka.
  • Skrytě nástroj při reportu některé stránky zašle i historii 4 posledně navštívených stránek. Takový informační bonus pro oko velkého bratra…
  • Veškerá data se stohují na serveru soukromé firmy.
Čtěte také:   Panika! Zavirované doplňky pro Firefox.

Po té, co postupně vyplouvají na povrch jednotlivé zprávy, přestávám mít dojem užitečnosti.

Koncept, který zřejmě nikdy nebude fungovat. Spousta peněz do technologicky nesmyslně vyvinutého tlačítka. Víc raději nedomýšlím.

Od průšvihového projektu včera dala ruce pryč i Policie, která tvrdí, že dostává víc citlivých informací než potřebuje. Celé dílko naleznete zde.

Be Sociable, Share!
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique