21
Led
0

Patentový ping-pong: Apple vs Nokia


Běžný občas jen s údivem sleduje, co se v poslední době odehrává mezi dvěma mega hráči v oblasti mobilních telefonů. Ano – jde o Nokii a jablíčkový iPhone.

Právnická oddělení firem Nokia a Apple se zřejmě usnesla, že mají v období krize málo práce a tak se rozhodla rozehrát jednu velkou námořní bitvu o lodě.

Vyhraje ten, kdo potopí konkurenci a nebo možná ti, co se nakonec dohodnou.

Nokia i Apple se od loňského podzimu vzájemně osočují a podávají na sebe žaloby na porušování pantetů a souvisejících patentových práv. První výkop šel v říjnu 2009 z kopačky finské Nokie, která podala na Apple žalobu za zneužití 10 vlastněných pantentů v telefonu iPhone. Odezva na sebe nedala příliš čekat a od Apple přišel podobný pozdrav – žaloba na porušení 13 patentů ze strany Nokie.

Nokia se ale nenechala zastrašit vyšším skórem a kopala dále – hned z počátku ledna podala další oznámení u ITC (americká Komise pro mezinárodní obchod) a to za zneužití dalších 7 patentů – od zdroje, přes fotoaparát až po uživatelský interface. No a nebyla by to zábava, kdyby se nepekly oplatky. Apple za pár dnů podává u ITC další stížnost na porušení svých patentů v oblasti mobilních technologií.

Otázkou zůstává, zda se v tomto sporu momentálně ještě někdo orientuje. Motivace je ale jasná – peníze. Ve zveřejněných sporech jde o stovky milionů amerických dolarů každý rok za licenční poplatky. A to už je slušná motivace.

Čtěte také:   Microsoft možná nahradí Google v iPhone

Nokia není v oblasti patentů žádný zelenáč. Ve chvíli, kdy ho v roce 1989 pěkně vyškolila Motorola za zneužití pantentu, vybudovala finská Nokia patentové portfolio impozantních rozměrů.

Be Sociable, Share!
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique