5
Led
0

Svět má novou nejvyšší budovu a nový terč


První „pracovní den“ roku 2010 byla v Dubaji odhalena nová budova, která se chvástá spoustou NEJ. Jmenuje se Burdž Dubaj (Dubajská věž), její výška činí 818 metrů ve kterých je umístěno 162 pater. V porovnání s naší Petřínskou rozhlednou je to tedy 14x více.

Copyright Reuters

Úžasný je i údaje pro uklizečky – podlahová plocha činí 334.000, což v porovnání s moji pastouškou je již minimálně na motorový mop 🙂 Je fajn, že uklizečky mohou využít alespoň 57 výtahů a celkem osmi eskalátorů. A že se budou mít kde činit, jen co je pravda. Od šestihvězdičkového hotelu Armani předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho až po stovky kanceláří a soukromých bytů. Kdyby se mě někdo zeptal, zda bych v takovém domě chtěl mít svůj byt, asi bych měl při vzpomínkách na 11. září rozporuplné pocity. Ještě že na podobné adrenalinové zážitky nemám a nikdy mít nebudu…

Hlavní architekt – američan Adrian Smith – se zřejmě dost zapotil. Tedy spíš jeho notebook. Stavební práce byly zahájeny v září 2004 a vzhledem k tomu, že budova je „nejvyšší“, i ostatní čísla jsou pro obyčejné smrtelníky nepředstavitelná. No posuďte sami: náklady více než 4 miliardy dolarů (círka 75 mld korun), 330.000 kubických metrů betonu, 39 tun oceli, základy ve hloubce 50 metrů pod zemí ukotvuje téměř 200 pilířů.

Extrémní parametry si vynucují i extrémní technologie – například rozmary počasí pomáhá zvládat speciální systém, který umožňuje budovu otáčet až o 120 stupňů.

Čtěte také:   Další aerolinky padají k zemi. Tentokráte v Japonsku.

Máte už někdo z vás rezervovaný apartmán s výhledem na krásné betonové dubajské město?

Be Sociable, Share!
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique