1
Úno
0

Jaderná kapacita: letištní kontroly mohou způsobit rakovinu


Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová informovala, že celotělové rentgenové skenery na letištích mohou představovat riziko pro zdraví pasažérů. Ionizující záření, používané během kontroly, může v některých případech zásadně zvyšovat pravděpodobnost rakoviny. O celé problematice bude jednat i vláda.

Ionizující záření využívající ve celotělových skenerech může měnit genetickou informaci v buňce. Byť i s malou pravděpodobností to může být neúnosné zvýšení rizika vzniku rakoviny.  Jako použitelnou bezpečnou alternativu Drábová uvádí například termokamery, pomocí kterých lze získat srovnatelné informace o povrchu těla.

Dávka záření, kterou je při jednorázové kontrole pasažér zasažen, je sice téměř zanedbatelná, tato míra zanedbatelnosti však postupně klesá u lidí, kteří letecky cestují pravidelně. Riziko je rovněž vysoké u malých dětí a těhotných cestujících.

Drábová však druhým dechem uklidňuje, že pro bezprostřední paniku není momentnálně důvod. Pro dosažení povoleného limitu by člověk běžným skenerem musel projít zhruba 1000x.

Zajímavé rovněž bude, jakým způsobem se bude odvíjet kauza pořízení tělesných skenerů pro naše největší letiště – Praha Ruzyně. Jejich pořízení by totiž znamenalo investici okolo čtvrt miliardy českých korun (orientační cena jednoho kusu okolo 3-5 milionů korun, potřebné množství okolo 70-80 ks).

Be Sociable, Share!
Čtěte také:   Hledá se výrobce invalidního vozíku
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique