20
Led
0

Evropě to osolíme! Rybičky, zvykejte si.


Výborný trend. Sníh překáží na ulici, šoupneme ho do řeky. Jasně, řekl by si každý. Jenže to by nesměl být ten sníh plný chemického svinstva a soli, pomáhající udržet klouzavost komunikací na rozumné míře.

Zdá se, že namísto hesla „Evropě to osladíme“ začínáme budovat slanou inovaci hesla.

Je to těžké. Na ulicích měst stovky tun sněhové nadílky překáží a stěžují běžný život. Na druhou stranu ale určitě nepomůže přírodě její odpravení do řek. Vltava v Praze, Vltava v Českých Budějovicích, Orlice v Hradci Králové, Dřevnice ve Zlíně nebo Labe v Pardubicích. Malý výčet řek, do kterých se v posledních dnech naváží desítky či stovky nákladních aut plných sněhu.

Na zdvižený prst ekologů však slyšíme naprosto striktní argumentaci zadavatelů úkolu  – „do řeky se uklízí pouze čistý sníh, který nebyl prosolen.“ —- jasně, ještě že máme tak zodpovědné úředníky. Už jen při představě, že jen v Praze během posledních několika kalamitních dní použilo 8.500 tun posypu, ze kterých necelých 90% činily chemikálie (typicky stoprocentní chlorid sodný nebo roztok chloridu sodného a chloridu vápenatého).

Extrémně prosolená kašovitá hmota, která se sněhem nemá snad již nic společného, by měla nejprve projít čističkou, kde se odbourá zhruba polovina dodatečně přidaných solí a „chemikálií“. I tak je to pro řeky zátěž, nehledě na to, že může dojít k ucpání jejich koryt.

Čtěte také:   Požár v jaderné elektrárně Dukovany

Jen tak dál, občane, jsem zvědav, jakou fackou nám to naše planeta jednou vrátí.

Be Sociable, Share!
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nebylo hodnoceno)
Loading...
Líbil se Vám tento příspěvek?
Přihlašte se k RSS feedu a do Vaší čtečky Vám příjde upozornění kdykoliv, když se na tomto blogu objeví nový článek.
Napište komentář
Celadon theme by the Themes Boutique